Ohřev bazénů

Pokud si chcete prodloužit sezónu koupání v bazénu o jarní a podzimní měsíce, měli byste začít uvažovat o způsobu, jak bazén ohřát na komfortní teplotu. Možností máte hned několik. Které to jsou a co vám radíme my?
VÍCE O TECHNOLOGII
Ohřev bazénů

Možné technologie a jejich využitelnost

Samozřejmě můžete využít stávající plynový kotel, který přes léto zahálí. To však znamená nutnost napojení bazénové technologie na topnou soustavu s tím, že efektivita a provozní náklady na plyn jsou na pováženou. Obdobné, snad i horší, je napojení na elektrokotel.

Za zvážení stojí dva ekologické způsoby ohřevu bazénové vody, které vyžadují vzhledem k předcházejícím alternativám mnohem méně energie. Jsou jimi solární ohřev nebo také možnost využít tepelné čerpadlo.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda

Začněme tím, co sami považujeme za nejlepší řešení, a to je ohřev tepelným čerpadlem vzduch-voda.

Nespornou výhodou tohoto systému je spolehlivý ohřev s využitím přírody – v tomto případě vzduchu, který je jako zdroj energie pro ohřev bazénové vody nejdostupnější, neomezený a z ekonomického hlediska nejvýhodnější. Tepelná čerpadla pro ohřev bazénové vody pracují optimálně v teplotním rozmezí +5 až +25 °C, kdy je účinnost v rozmezí 250 % až 500 % v závislosti na teplotě vzduchu. V těchto podmínkách lze dosáhnout výstupní teploty kolem 50°C, což zcela vyhovuje pro udržení požadované teploty vody v bazénu. S tímto zařízením není problém dosáhnout a udržet teplotu bazénové vody kolem 28–30 °C, a to od května do října.
Předpokladem dalšího snížení provozních nákladů je důsledné zakrývání vodní hladiny v době, kdy se bazén nepoužívá, a to systémem zastřešení, solární plachtou, apod.

Solární ohřev

Solární ohřev využívá sluneční záření, které pomocí slunečních kolektorů vyhřívá bazén. Velkou výhodou je, že slunce neposílá účet za elektřinu. Je však také pravdou, že k dosažení komfortní teploty potřebujete velmi složitý systém, který vše řídí, a rovněž využívá elektřinu k cirkulaci. Instalace solárních kolektorů vyžaduje poměrně velkou plochu a navíc se slunci nedá přikázat, aby svítilo, kdy zrovna potřebujete. Když už svítí, ohřívá přímo hladinu vody v bazénu tak jako tak. Solární soustava pak jen napomáhá k rychlejšímu ohřevu vody. Ptáte se co tím získáte? Získáte pár koupacích dnů v roce navíc. Co se stane, pokud svítí slunce intenzivně několik dnů až týdnů? Sluníčko nemůžete po dosažení komfortní teploty vypnout a solární systém nemůžete odstavit z důvodů jeho poškození – někam musíte získané teplo poslat. Zbytečně pak bazén přetápíte.

Výhody tepelného čerpadla

Shrňme si tedy výhody tepelného čerpadla vzduch-voda:

  • spolehlivý ohřev s využitím energie z přírody
  • rozumná pořizovací cena, vysoká spolehlivost, efektivita ohřevu
  • nezávislost na slunečním záření – ohříváte, když potřebujete
  • snadná regulace systému – pouze si nastavíte požadovanou teplotu bazénové vody
  • rychlá reakce na potřebu zvýšení teploty
  • možnost časového nastavení
  • žádné vrty ani zemní kolektory, stačí pouze cca 1 m2 na umístění tepelného čerpadla
Vše potřebné zajistíme "na klíč".

Vše řešíte s jednou solidní firmou

Kontaktujte nás

Často kladené otázky

Předem můžeme říct, že ano, ušetříte. Návratnost investice do tepelného čerpadla se pohybuje v rozmezí od 3 do 8 let. Kolik to ale bude, záleží na mnoha dalších faktorech. Poté, co od vás zjistíme vše potřebné, vytvoříme pro vás návrh nejvýhodnějšího řešení.

Pokud je to možné, kontaktujte nás co nejdříve, ať můžeme celý systém vytápění a chlazení zapracovat přímo do projektu domu. Tak budeme moci vytvořit co možná nejefektivnější řešení. Jestliže už stavíte a nejste si jisti s volbou typu vytápění, obraťte se na nás, rádi vám pomůžeme.

Ano. Potřebujeme znát energetickou náročnost vašeho domu (energetický štítek), podlahovou plochu, počet a velikost místností. Rozhodující pro volbu nejlepšího řešení jsou nejen měsíční náklady, ale také pořizovací náklady. A zmínit musíme také další požadavky na tepelný komfort, např. chcete regulovat teplo v každé místnosti zvlášť?

Máte další dotaz?

Jsme připraveni se vám věnovat. Žádný váš dotaz nepovažujeme za příliš malý, nebo naopak neřešitelný. Uvidíte, že z našeho dalšího hovoru a následné analýzy vyplyne výhodné řešení.

Kontaktujte nás

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.