Nové tepelné čerpadlo pro RD Valtice Střelecká

Luboš Kukliš 2 min čtení
Nové tepelné čerpadlo pro RD Valtice Střelecká
Nové tepelné čerpadlo pro RD Valtice Střelecká

V listopadu 2020 jsme provedli výměnu tepelného čerpadla v rodinném domě ve Valticích, který v letech 2002 až 2004 prošel velkou rekonstrukcí. Tento dům je zajímavým příkladem využití moderních technologií ve starším domě.

Domy staršího data nebyly samozřejmě stavěny jako nízkoenergetické a běžně využívaná technologie vytápění plynovým kotlem s teplovodními radiátory se při dnešních cenách zemního plynu ukazuje jako nehospodárná.

Při rekonstrukci domu byla venkovní jednotka tepelného čerpadla umístěna na střechu u komína, do nějž zakotvili jednoduchou konstrukci. Komín byl po vyřazení plynového kotle vtipně využit na propojení venkovní jednotky s vnitřní jednotkou umístěnou v kotelně v suterénu domu.

Původní tepelné čerpadlo z roku 2004 jsme nyní nahradili tepelným čerpadlem DAIKIN 16 kW. Důvodem bylo preventivní opatření a také očekávané snížení nákladů na vytápění a chlazení domu o užitné ploše 220 m2. Dům je zajímavý tím, že má měření spotřeby tepelného čerpadla.

Od majitele víme, že celková spotřeba elektřiny za celý rok 2020 byla cca 6800 kW. Nutno zdůraznit, že v zimních měsících komfortně topí a v létě pomocí multifunkčních radiátorů – fancoilů celý dům na komfortní teplotu vychlazuje.